Штрафи за відсутність торгового терміналу!

Штрафы за отсутствие торгового терминала

терминал

З 18.10.2012 р. запроваджено заборону у будь-який спосіб обмежувати споживача у використанні ним електронних платіжних засобів, якщо відповідно до законодавства продавець (виконавець) зобов’язаний приймати їх до сплати.

           Свого часу Постанова КМУ від 29.09.2010 р. №878 зобов’язала госпсуб’єктів, які застосовують РРО та провадять діяльність у сфері продажу товарів, громадського харчування та послуг, установити до кінця 2011 року платіжні термінали для приймання платіжних карток.

Але багато хто проігнорував цю вимогу… І досі у багатьох ресторанах, кафе, барах, магазинах можна почути щось на кшталт «приймаємо лише готівку!».

Тож вже на законодавчому рівні з 18.10.2012 р. запроваджено заборону у будь-який спосіб обмежувати споживача у використанні ним електронних платіжних засобів, якщо відповідно до законодавства продавець (виконавець) зобов’язаний приймати їх до сплати. Відповідальність за обмеження або відмову в реалізації цього права встановлено на рівні 8500 грн.

З цієї ж дати госпсуб’єктів зобов’язали приймати в оплату платіжні картки не менше трьох платіжних систем, однією з яких є багатоемітентна платіжна система, платіжною організацією якої є резидент України.

Водночас майже протягом року реалізацію права оплати платіжною карткою не пов’язували з виконанням обов’язку щодо встановлення термінала продавцем товарів, послуг. Позаяк застосувати відповідальність за відсутність можливості оплатити банківською карткою було неможливо.

Проте з 17.10.2012 року набрали чинності зміни до Положення про порядок накладення та стягнення штрафів за порушення законодавства про захист прав споживачів (постанова КМУ від 17.08.2002 р. №1177), якими органи Держспоживінспекції наділені правом застосовувати штраф у розмірі 8500 грн за обмеження або відмову в реалізації можливості розраховуватися платіжною карткою.

Рішення про накладення штрафів приймається на підставі відповідних актів перевірки госпсуб’єкта (зокрема, за скаргами споживачів) та інших матеріалів, пов’язаних з цією перевіркою, за наявності виявленого порушення.

Увага! Коли ми говоримо про підприємців та посадових осіб підприємств, то значні адмінштрафи очікують і їх: статтею 163-15 КУпАП передбачено, що недотримання встановлених законодавством вимог щодо забезпечення можливості розрахунків за товари (послуги) з використанням електронних платіжних засобів тягне за собою накладення штрафу на фізособу-підприємця, посадових осіб юрособи від 1700 до 3400 грн (Постанова КМУ від 02.10.2013 р. №727).